Ogrzewanie budynku pompą ciepła to temat pozostający na ustach wielu osób. Ma swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Decyzja o ogrzewaniu przy pomocy pompy ciepła nie należy do najprostszych. Powodem jest wysoka cena instalacji. W jakim czasie można spodziewać się zwrotu nakładów poniesionych przy instalacji? Czy ogrzewanie domu pompą ciepła po pewnym okresie czasu wychodzi nam tanio? Na te i inne pytania postaramy się wnikliwie odpowiedzieć. Ciekawi? Zaczynamy!
Pompa ciepła
Inwestycja związana z instalacją pompy ciepła to koszt około trzydziestu tysięcy złotych. Jednak warto zwrócić uwagę, że dostarczając pompie jedną jednostkę energii elektrycznej, otrzymujemy w zamian trzy lub cztery jednostki. Inwestycja poczyniona na starcie jest wysoka, jednak zwróci się z nawiązką. Co więcej, za kilka lat gdy ceny paliw znów diametrlanie powirują w górę, inwestorzy w pompę ciepła będą cieszyć się relatywnie niskimi rachunkami. Eksperci spekulują, że za kilka lat posiadacze pomp ciepła będą płacić kilkukrotnie razy mniej, niż posiadacze kotłów na olej opałowy, gaz płynny czy grzejników elektrycznych.
Kiedy się to opłaca?
Jeśli mamy możliwość ogrzewania swojego domu gazem ziemnym, inwestycja w pompę ciepła nie jest opłacalna. Jeśli natomiast rozważamy wyżej wymienione opcję, takie jak gaz płynny czy kotły na olej opałowy, decyzja o instalacji pompy ciepła będzie strzałkę w dziesiątkę. Według ekspertów, okres zwrotu wynosi kilka lat.
Czy zatem można powiedzieć , że ogrzewanie budynku przy pomocy pompy ciepła jest tanie ? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, i tak i nie. Instalacja i montaż są bardzo drogie, natomiast późniejsza praca urządzenia generuje spore oszczędności w porównaniu do alternatywnych źródeł ogrzewania nie wliczając w to gazu ziemnego. Decyzja zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jednak z całą pewnością można stwierdzić, że istnieje o wiele więcej argumentów za niż przeciw ogrzewania własnego domu pompą ciepła.