Pompy ciepła ostatnimi czasy cieszą się coraz większą popularnością. Wymagają one jedynie niewielkiej mocy, aby móc wykorzystywać ciepło z otoczenia. Działanie tych urządzeń wbrew pozorom nie jest czymś skomplikowanym Co to jest pompa ciepła i jakie jej rodzaje możemy wyróżnić? Jak przebiega proces techniczny w pompie ciepła? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Co to jest pompa ciepła i jakie jej rodzaje możemy wyróżnić?

Pompa ciepła to pewien system grzewczy, który to umożliwia skuteczne chłodzenie budynku podczas letniej pory roku, a także ogrzewanie pomieszczeń i wody zimą. Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy trzy rodzaje pomp w zależności od tego, w jaki sposób czerpią energię. Dość popularne są pompy ciepła gruntowe, które to są w stanie pobrać energię z ziemi. Drugim rodzajem są pompy wykorzystujące energię z wody- aby je zainstalować, nie obędzie się bez stawu lub studni w okolicy. Jeśli chodzi o pompy, które czerpią energię z powietrza, są one zdecydowanie najpopularniejsze. Gwarantują prawidłowe działanie i ponadprzeciętną wydajność.

Jak przebiega proces techniczny w pompie ciepła?

W systemie krąży woda pomieszana ze specjalnym środkiem przeciw zamarzaniu. Jest ona w stanie absorbować ciepło z otoczenia i przetransportować do pompy ciepła. Pompy mają również obieg, w którym to krąży gazowy czynnik. W parowniku dochodzi do zjawiska przekazania energii środowiska ze wcześniejszego obiegu do czynnika chłodniczego. W konsekwencji czynnik odparowuje, a następnie para pobierana jest przez sprężarkę. Dzięki temu podnosi się temperatura czynnika chłodniczego. Inny wymiennik ciepła, czyli skraplacz, skrapla czynnik chłodniczy w postaci gazu, co oddaje ciepło. Skroplony już czynnik chłodniczy trafia do zawodu rozprężnego, co zmienia stan skupienia na ciekły. W instalacji grzewczej krąży woda, która przejmuje ciepło i kieruje do systemu dystrybucji, m.in. do grzejników.

Previous reading
Serwisowanie pomp ciepła – jak często? na czym polega?
Next reading
Ogrzewanie budynków pompą ciepła, czy jest tanie?