Na zwrócić uwagę przy serwisowaniu pompy ciepła?

Pompa ciepła może bez żadnych awarii i większych problemów być użytkowana przez nawet kilkadziesiąt lat. Aby tak się jednak stało i pompa była w pełni wydajna oraz efektywna należy ją w odpowiedni sposób serwisować. Taki warunek często stawiany jest przez producentów aby urządzenie mogło zachować gwarancję.

 

Dlaczego należy serwisować pompę ciepła?

Instalator pompy zaraz po jej montażu odpowiednio ją programuje, tak aby działała w sposób prawidłowy. Niska awaryjność urządzenia nie oznacza jednak, że działać będzie ono przez wiele lat bez żadnych awarii. Dlatego konieczne jest wykonanie przeglądu, które zapewnić może jak najlepszą wydajność urządzenia.

Czynności serwisowe opierają się głównie na zweryfikowaniu stopnia sprawności instalacji oraz ewentualnej, ponownej optymalizacji. Ewentualne usterki zapisywane są na regulatorze urządzenia co pomaga przy ewentualnych, przyszłych awariach, co w konsekwencji pomaga uniknąć większych awarii i wiążącym się z tym kosztami.

Osoba wykonująca serwis zwraca głównie uwagę na takie elementy jak szczelność, układu chłodniczy, filtry, wentylatory oraz zawory bezpieczeństwa. Najczęściej konieczne może być uzupełnienie płynu chłodniczego, który odpowiada za odpowiednią pracę całego urządzenia.

Jak często należy serwisować pompę ciepła?

Producenci oraz instalatorzy zalecają przeprowadzenie serwisu raz na rok, najlepiej aby dokonać tego zaraz przed rozpoczęciem kolejnego okresu grzewczego, aby uniknąć ewentualnych usterek i niemożności działania pompy podczas chłodniejszych dni. Należy pamiętać również o tym aby przeglądu dokonywali serwisanci, którzy są autoryzowani przez producenta danego modelu urządzenia. To gwarantuje, że fachowcy rozwiążą ewentualne problemy, a listę autoryzowanych serwisów znaleźć można najczęściej na stronie internetowej producenta lub w dokumentach dołączonych podczas zakupu pompy. Warto także pamiętać, że w przypadku nagłej awarii możemy liczyć na szybką reakcję na strony serwisu, co może być ważne szczególnie podczas okresu zimowego.

Previous reading
Jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego?
Next reading
Pompa ciepła – zasada działania od podstaw